Zīmola vai atsevišķu preču veicināšana augsto tehnoloģiju laikmetā cieši saistīta ar sociālajiem tīkliem. Tas ir tāpēc, ka miljoniem potenciālo pircēju ikdienā izmanto Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, TikTok un citas platformas. To lietotāji bieži veicina preču popularizēšanu daudz efektīvāk nekā slavenības. Domu līderi, mārketinga influenceri ir īpaša mediju personu kategorija. Viņus no dziedātājiem, sportistiem un aktieriem atšķir tuvība mērķauditorijai, kas veido augstu uzticības līmeni. Bet kas ir influenceri, kā ar tiem strādāt un kāpēc tie ir nepieciešami uzņēmējam, kas plāno veicināt savu preci vai pakalpojumu?
Kas nozīmē influencer?
Vārds “influencer” ir cēlies no angļu valodas vārda “influence”, kas nozīmē “ietekme”. Influenceris ir vienas vai vairāku sociālo tīklu lietotājs, kas ir izveidojis ap sevi lojālu un plašu auditoriju. Lojalitāte un uzticība ir ļoti svarīgi; cilvēku, kurš piesaista tikai naidnieku uzmanību un kura dzīvi tie seko, grūti saukt par influenceri. Persona ar sliktu reputāciju, kura ir zaudējusi auditorijas uzticību, neizdara tiešu ietekmi uz sekotāju viedokli.
Ar blogeriem labprāt sadarbojas pārtikas produktu, kosmētikas, modes apģērbu, gadžetu, mājas preču ražotāji. Neuzkrītoša integrācija video, stāstos un citos satura veidos nerada negatīvu reakciju. Pat tieša reklāma tiek uztverta mazāk agresīvi nekā citos kanālos. Skatītājs, kas pieradis ņemt vērā mīļāko skaistumkopšanas blogera viedokli, būs ieinteresēts iegādāties reklamēto kosmētiku. Protams, to zinot, lielo zīmolu pārstāvji cenšas sadarbībai izvēlēties influencerus ar līdzīgu mērķauditoriju.
Kur un kā meklēt influencerus
Influenceri izmanto Instagram vai citas sociālās tīklus personīgā zīmola veicināšanai. Satura formāts ir atkarīgs no autora radošuma. Interneta plašumos var atrast kontus ar tekstiem un attēliem, video blogiem un podkāstiem. Vizuālais saturs patērētāju preču un pakalpojumu veicināšanā ir efektīvāks. Tāpēc prioritātē ir video, foto un interaktīvas mehānikas.
Šobrīd populārākās un perspektīvākās platformas ir:
- TikTok
- YouTube
- Telegram
Šajās interneta vietnēs tūkstošiem blogeru dalās ar savu radošumu ar fanu. Daži no tiem raida miljonu auditorijai. Tāpēc viņu līdzdalība reklāmas kampaņā ievērojami palielina sasniegumu. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka sadarbība ar miljoniem sekotāju blogeriem ir daudz dārgāka.
Blogeru atlase: noslēpumi
Lai atrastu atbilstošu domu līderi, ir jāsāk ar mērķauditorijas ieradumu izpēti. Pieņemsim, ka reklāmai ir nepieciešams produkts jaunajām māmiņām, kas aktīvi izmanto Instagram. Acīmredzami nav jēgas iegādāties reklāmas integrāciju YouTube blogera video, kurš apskata jaunākās automašīnas. Influenceru meklēšana Instagram ir pareizāka izvēle šajā gadījumā.
Ir svarīgi iepazīties ar medijpersonībām, kuras skatās un lasa potenciālie pircēji. Lomu spēlē vairāki parametri, kas attiecas uz kontu un pašu influenceru:
- Personības reputācija. Skandāli slavenas personības noteikti piesaistīs uzmanību. Tomēr uzticēšanās līmenis viņiem ir zems. Šāda sadarbība noteikti var ietekmēt zīmola tēlu.
- Postu publicēšanas biežums. Ja influenceris publicē fotoattēlus vai video pārāk reti, viņa popularitāte krīt. Bet starp desmitiem postu, kas parādās plūsmā stundas laikā, reklāma var pazust.
- Aktīvo sekotāju skaita attiecība pret kopējo skaitu. Kontus, kas kļuvuši populāri pateicoties viltus sekotājiem, var viegli atpazīt pēc “mirušiem” komentāriem un zema skatījumu skaita.
- Auditorijas lielums. Dažreiz ir lietderīgi ieguldīt līdzekļus mikro-influenceru reklāmā. Bet atsevišķos gadījumos lielāki blogeri ir efektīvāki.
- Reklāmas izmaksas. Lielāku ietekmi izdarītāju integrācijas cenas ir augstākas.
Pēc šiem kritērijiem ir jānovērtē visi domu līderi, ar kuriem uzņēmums plāno sadarboties. Atlasot vairākus kontus ar atbilstošiem datiem, var plānot sadarbību.
Biežas kļūdas, izvēloties blogeru.
Tomēr nevajadzētu steigties izstrādāt komercpiedāvājumu. Ir svarīgi pārliecināties, ka izvēle ir veikta pareizi. Pat lielas kompānijas kļūdās, uzticot savu zīmolu nepārbaudītiem blogeriem. Kļūdas pat var novest pie finansiāliem zaudējumiem un pircēju lojalitātes samazināšanās.
- Mērķauditorijas nesakrīt. Konditori un garšīgu pirkto tortu mīļotāji ir atšķirīgas cilvēku kategorijas. Pēdējie var ar interesi skatīties uz konditorejas maisa uzgaļu komplektu, bet nepirks to.
- Blogeris nav izvēlīgs, slēdzot reklāmas līgumus. Daži domu līderi reklamē apšaubāmus produktus. Nav ieteicams likt savu preci vai pakalpojumu vienā rindā ar tiem.
- Ļoti populāra influencera reputācija ir tālu no ideālas. Sociālo tīklu lietotāji nepirks nezināmu preci, balstoties uz skandaloza cilvēka ieteikumu.
- Izvēlēta nepiemērota platforma. Blogeris var radīt saturu, kas interesē jūsu klientus. Bet publicē to sociālajā tīklā, ko tie neizmanto.
- Materiāla prezentācija neder mērķauditorijai. Izvēloties kontus sadarbībai, pievērsiet uzmanību detaļām. Ja prezentācija ir neparasta jūsu potenciālajiem klientiem, labāk atturēties no sadarbības.
Taču pat prasmīga influencera atlase sadarbībai negarantē reklāmas kampaņas panākumus. Ir svarīgi iemācīties strādāt ar domu līderiem.
Kā strādāt ar influenceru
Blogeri parasti norāda kontaktinformāciju sadarbības vēlmēm savu profilu galvenēs. Komunikācijai tie izmanto tiešo ziņojumu vai e-pastu. Daži izmanto menedžeru pakalpojumus, kas viņu vārdā sazinās ar potenciālajiem reklāmdevējiem. Tāpēc svarīgi ir izklāstīt komercpiedāvājuma būtību pirmajā ziņojumā. Influenceri ne vienmēr atrod laiku uzreiz atbildēt, dažreiz nākas gaidīt.
Lielākajai daļai populāru blogeru ir cenrādis. Tas ir pieejams atklātai apskatei vai tiek sniegts pēc pieprasījuma. Bet reklāmas izmaksas labāk precizēt. Dažreiz influenceri iziet pretim partneriem vai prasa lielāku summu par sarežģītību. Pat ja jūsu produkts ir atpazīstams un populārs, informāciju jāizklāsta secīgi. Lieliski noderēs iepriekš sagatavots un aizpildīts brīfs.
Strādāt ar influenceriem bez brīfa ir loterija. Jo blogeris nezina reklāmas kampaņas mērķi, zīmola un produkta īpatnības. Brīfu jāsagatavo individuāli. Jāatstāj laiks svarīgu jautājumu saskaņošanai un apstiprināšanai. Blogerim arī būs nepieciešamas dažas dienas, lai iepazītos ar produkta vai pakalpojuma īpatnībām. Cik vien pārliecināti jūs esat influencera radošajās spējās, labāk nesteigties. Ērts termiņš atvieglos darbu abām pusēm.
Kā sagatavot influencer mārketinga brīfu
Katrs blogeris rada unikālu, atpazīstamu saturu. To vajadzētu ņemt vērā, sagatavojot reklāmas brīfu. Abonenti var negatīvi reaģēt uz strauju ampluas maiņu. Aktīvs un dzīvespriecīgs blogeris, kas pēkšņi sāk runāt par nopietnu tēmu, viņus atgrūdīs. Negatīvu reakciju izraisīs arī vētra spilgtu emociju no mierīga, skeptiski noskaņota interneta kritiķa puses.
Brīfa piemērs izskatās šādi:
- Reklāmas kampaņas mērķis. Vēlaties palielināt pārdošanu? Ieviest tirgū pilnīgi jaunu produktu? Informēt par lielām atlaides? Influenceru vajag iepazīstināt ar situāciju iepriekš.
- Tālāk detalizēts mērķauditorijas apraksts. Blogerim jāsaprot, kam viņš vērš reklāmas video vai pārdošanas ierakstu.
- Zīmola esošais tēls. Vajadzētu pastāstīt par emocijām, vērtībām, asociācijām, kas tieši saistītas ar produktu vai pakalpojumu.
- Efektivitātes rādītāji, uz kuriem blogeram jātiecas. Labāk norādīt aptuveno skatījumu, laiku, repostu, saites klikšķu skaitu.
- Detalizēta informācija par produktu. Influenceram jāredz produkta priekšrocības patērētājam. Tāpēc viņa reklāma būs dabiska un nenozīmīga, un auditorijas reakcija būs dzīvāka.
- Gaidas no video. Apmēram saturs un dažas idejas izvēlei – labākais variants. Blogeris būs priecīgs, ja viņam atstās radošuma brīvību.
Izpildot brīfu pēc iespējas detalizētāk un nosūtot to blogeram, zīmola pārstāvis var cerēt uz kvalitatīvu reklāmu.
Termiņus un maksājumu nosacījumus vajadzētu saskaņot iepriekš. Optimālais variants – priekšapmaksa 50%. Jūs iemaksājat pusi summas pirms darba sākuma, lai influenceris neuztrauktos, ka velti tērē laiku. Pēc tam, kad blogeris ir nodrošinājis video vai ieraksta sagatavi nākotnei, saturu ir jāsaskaņo. Ja reklāma ir publicēta un netiek dzēsta pirms termiņa, ir laiks iemaksāt atlikumu.
Influenceriem nevajadzētu piedāvāt samaksu par rezultātu. Mērķrādītāji ir svarīgi, bet tos ietekmē ne tikai izveidotā satura kvalitāte. Blogeris nevar ietekmēt jūsu produkta uztveri mērķauditorijā, kas jau ir pazīstama ar zīmolu. Ja uzņēmumam ir veidojusies negatīva reputācija, reklāmas integrācijas rezultāts būs zemāks par gaidīto. Šādā gadījumā zīmolam vispirms vajadzētu strādāt pie negatīvās reputācijas novēršanas.
Sadarbības efektivitāte ir atkarīga no abām pusēm. Izvēloties influenceru, reklāmdevējam jāņem vērā virkne nianses. Tas ir blogera personības īpašības, viņa statistika sociālajos tīklos un reputācija. Tāpat svarīgi, lai sakristu mērķauditorijas. Ņemot vērā šo, var uzsākt efektīvu reklāmas kampaņu sociālajos tīklos ar domu līderu piedalīšanos. Tā palīdzēs uzkurināt interesi par preci, iepazīstināt pircējus ar jaunumu, paaugstināt iesaistīšanos un palielināt pārdošanu.