1933 gada 28. augustā Anglijas policija pirmo reizi izmantoja radio, lai notvertu noziedznieku. BBC tika izplatīts aizdomās turētā slepkavībā meklētā personas apraksts. Mēs atcerējāmies vēl 5 ne mazāk interesantus stāstus, kad radio ir palīdzējis cilvēkiem.
Glāba vienu pilsētu no bombardēšanas
Šis brīnišķīgais stāsts notika 1940. gadā. Reiz Edinburgā bija jānotiek kārtējam derbijam starp futbola komandām “Hibernian” un “Hearts”. Sakarā ar spēcīgu miglu, BBC komentētājs Bobs Kingslijs no savas vietas pilnībā neredzēja ne spēlētājus laukumā, ne kas tur notiek. Viņš jau bija gatavs atcelt tiešraidi un aiziet no sava posteņa, tomēr laikus saņēma vadības norādījumu veikt radio translāciju neskatoties uz neko — citādi klausījušies ēteru vācieši varētu uzminēt par slikto laikapstākļiem un sākt bombardēt pilsētu. Slavenajam komentētājam vienīgais, kas atlika, bija uz vietas izdomāt bīstamus momentus, vārtus un pat noteikumu pārkāpumus, nepareizus tiesnešu lēmumus un noraidījumus. Nekad vēl sporta komentētājs tik daudz nav kļūdījies un nav vadījis tik iedvesmojošu reportāžu! Galu galā, pateicoties radio, viņš izglāba pilsētu no iespējamās bombardēšanas.
Pasargāja citu pilsētu no iznīcināšanas
Gadu vēlāk, kad Otrais pasaules karš jau pilnībā bija ieskāvis pasauli un sasniedzis Padomju Savienību, mūsu spēki atstāja Viļņā radio mīnas F-10, kuras tika aktivizētas ar radio signālu, izmantojot īpašu melodiju. Tomēr somi, atraduši vienu no šīm mīnām ar neuzsprāgušu lādiņu, dažu dienu laikā izprata spridzinātāja mehānismu un ar savu radio ierīci raidīja citu melodiju — vietējo polku. Polka skanēja radio divus mēnešus, līdz radio mīnu baterijas izlādējās. Patiesībā, tādā veidā izdevās neitralizēt tikai trešdaļu mīnu, bet tas bija pietiekami, lai saglabātu svarīgākās un skaistākās vēsturiskās ēkas un apskates vietas.
Saglabāja Eifeļa torni nākamajām paaudzēm
Ne Parīzi, ne Franciju nav iespējams iedomāties bez šī torņa, kas kļuvis par vienu no slavenākajiem pasaules simboliem. Tomēr maz kas zina, ka sākotnēji arhitekta Eifela radīto torņa demontāža pēc 1889. gada Pasaules izstādes beigām, kurā tas kalpoja kā ieejas arka, bija plānota bez žēlastības. Divdesmit gadus vēlāk, kad pienāca laiks torni demontēt, jau bija sākusies radio ēra, un pateicoties radiotelegrāfa antenu uzstādīšanai, Eifeļa tornim tika atrasta jauna lietošana un tas tika izglābts.
Izlīdzināja domstarpības starp ticīgajiem un “The Beatles”
Reiz intervijā Džons Lenons, būdams uz popularitātes viļņa, bija neuzmanīgs pateikt, ka “The Beatles” ir populārāki nekā Jēzus Kristus. Viņš ilgi attaisnojās, bet pirmajos mēnešos godbijīgo kristiešu sašutumam nebija robežu. Daudzās Anglijas un Amerikas pilsētās notika protesta akcijas un pat tika rīkotas grupas ierakstu publiskas dedzināšanas. Lenons nopietni baidījās par savu dzīvību, lūdza piedošanu un aicināja nomierināties, bet viss bija veltīgi. Kādā reizē Teksasas štata radiostacija KLUE rīkoja kārtējo publisko “The Beatles” ierakstu un citu simbolu dedzināšanu, kurā piedalījās daudzi tās klausītāji. Nākamajā dienā radiostacijas ēku trāpīja zibens, pēc kā aprīkojums tika iznīcināts, un diktoram iestājās samaņas zudums. Pēc šīs “Dieva soda”, kas skāra radio, tautas dusmu vilnis beidzot mazinājās, un drīz “The Beatles” atkal kļuva par publikas mīluliem.
Pavirzīja medicīnu uz atklājumiem
Francijas vīrusologs Līks Montanjē, medicīnas Nobela prēmijas laureāts par pētījumiem, kas saistīti ar cīņu pret AIDS un HIV, kādreiz 2000. gadu beigās izteica pieņēmumu, ka baktērijas var sazināties savā starpā, izmantojot… radioviļņus. Pie šāda secinājuma viņš nonāca pēc dažiem eksperimentiem ar radio uztvērēju. Vai tas tā ir vai nav, zinātnei joprojām nav precīzas atbildes, tomēr pēdējo pāris gadu laikā tiek veikti daudzi pētījumi par šo tēmu, daži no kuriem jau ir noveduši pie noderīgiem atklājumiem un secinājumiem medicīnas jomā.